Bizi Takip Edin

ZİYARETLER

Bugün324
Dün349
Bu Hafta1247
Bu Ay11734
Toplam656256

Dijital Katalog

Anasayfa Mesleki Kuyruklu Termostatlar

Kuyruklu Termostatlar

PDFYazdıre-Posta
  • Kuyruklu Termostatlar;


Bu tip termostatlar ,bir tek evaparatörü olan ve soğutucu kontrollü, kılcal boru veya otomatik expention valfle yapılan sistemlerde kullanılır.

Termostatın gövdesi dışında ,kuyruk denilen içi gazla dolu bir kılcal borusu vardır. Bu kuyruk evaparatörün yüzeyi üzerine ve dönüş borusuna yakın bir yere bağlanır. Kuyruk içindeki gazın soğukluk ve sıcaklıktan ileri gelen basıncı,kuyruk başında bulunan körüğü harekete geçirir. Körüğe bağlı olan rot,manevela tesiri ile bağlı bulunduğu kontağı açıp kapar. Yani kuyruk soğuduğu zaman ,kuyruk içindeki gaz büzülür ve yay bağlı bulunduğu manevelayı iterek rot vasıtasıyla pilatin kontakları birbirinden ayırır ve motor durur. Evaparatör ısındığında ,kuyruk da ısınacağından ,kuyruk içindeki gazın basıncı artar, mekanizmayı aksi şekilde hareket ettirerek ,platin kontakları birleştirir ,motor çalışmaya başlar.

Termostat bu şekilde evaparatör sıcaklığını belirli dereceler arasında sabit tutmak şartı ile, kompresörü durdurur veya çalıştırır. Evaparatörün sıcaklığı termostatın üzerindeki numaratör ile ayarlanır. Ev tipi buzdolaplarında termostat, (Şekil 3) kompresörü -10℃ /-20℃  arasında kontrol eder.

  • 1) Komple körük                      9) Plaka
  • 2) Çalıştırma yayı                   10) Ani hareket plakası
  • 3) Çalıştırma vidası                 11) Üst kontak yuvası
  • 4) Ayar plakası                       12) Alt kontak yuvası
  • 5) Kamlı mil                           13) Sabit kontak
  • 6) Diferansiyel vidası              14) Hareketli kontak
  • 7) Ani hareket yayı                 15) Kontak yayı
  • 8)Toprak hattı vidası               16) Defrost için itici milTermostat üzerindeki numara değeri değiştikçe evaporatör sıcaklığı da değişir.

Motorun   günlük çalışma saati hakkında kesin bir şey söylenememekle beraber ortalama 8 ila 14 saattir. Genellikle güney illerindeki motorların çalışma saati,kuzey  illerinkinden %  10 fazladır.Bu 14 saat,standart kullanma şartları için verilen bir değerdir.Kullanma şartları ağırlaştıkça çalışma saati de artar.

 

....:::::::::::Bu Konuyla ilgili Diger Makaleler:::::::::::....

 

Share/Save/Bookmark