Bizi Takip Edin

ZİYARETLER

Bugün259
Dün574
Bu Hafta833
Bu Ay11320
Toplam655842

Dijital Katalog

Anasayfa Mesleki Hissedici Cihazlar

Hissedici Cihazlar

PDFYazdıre-Posta
  • Hissedici Cihazlar

Şekil 9’da gösterildiği gibi piyasada çeşitli şekillerde bimetalik sıcaklık kontrol cihazları bulunmaktadır. Isıya maruz kaldıklarında,dönme hareketi ,uzama,eğrilme,eğilme veya susta hareketi oluşturan metal tahrik cihazları vardır. Sıcaklıktaki küçük değişikliğe tepki olarak oluşan hareket nispeten büyüktür. Körükler ve diyaframlar (Şekil 10) basınçtaki değişikliklere tepki verirler. Nispeten büyük bir iç hacme sahip olmaları yüzünden körükler daha büyük mekanik hareket oluşturacaklardır,fakat diyafram daha hassastır.
Körükler ve diyaframlar bir buharla,bir buhar/sıvı ile veya katı /sıvı ile dolu ,uzak bir hissedici eleman (Şekil 11) ilavesiyle sıcaklığı kontrol etmek üzere de uyarlanabilir. Isı ,dolgu maddesinin körüklerdeki veya diyaframdaki boşluk içine genleşmesine neden olacak böylece mekanik hareket meydana gelecektir.
Şekil 12’de gösterilen Bourdon tüpü,basınçtaki değişiklere tepki veren bir diğer hissedici elemandır.Kapalı ve bir transdusere bağlanmış,elips şeklinde bir tüptür.Basınç bağlantısına basınç uygulandıkça,tüp gerilme isteyecek ve böylece mekanik bir hareket oluşturacaktır.Basınç;soğutucudan,sudan,yağdan,buhardan veya basınç uygulanabilir herhangi bir akışkandan gelebilir. Bourdon tüpü,sıvı veya buhar dolu kapalı bir hazne ile birlikte sıcaklık hissetmede de kullanılabilir. Bourdon tüpleri çok yaygın olarak göstergelerde kullanılırlar.
Çubuk ve tüp tipi hissetme elemanı,aktif bir tüp içine atıl bir çubuk yerleştirilerek yapılırlar (Şekil 13). Çubuk,tüpün bir ucuna tespit edildiğinden,sıcaklıktaki bir değişikliği,anahtarı çalıştırılacak bir itme veya çekme hareketine neden olacaktır.
Direnç  elemanları sıcaklıktaki veya ışık şiddetindeki bir değişikliğe maruz kaldıklarında elektrik dirençleri değişecek şekilde tasarımlanan hissetme elemanlarıdır. Termistörler,foto direnç piller ve fotopiller tipik örneklerdir. Termistör,sıcaklığı düştükçe,elektrik akımına karşı direncini artıracak elektrikli bir cihazdır (Şekil 14). Elektrik akımındaki değişiklikler çeşitli amaçlar için uzaktan kontrollü bir cihazı çalıştırma ve durdurmada kullanılabilir.
Kadmisyumsülfür pil (CdS pilleri, Şekil 15) veya fotodirenç pil,ışık şiddetindeki değişikliklere tepki veren bir direnç elemanıdır ve hissedici tabanı tam bir karanlıkta olduğu zaman,elektrik akımı geçişine yüksek direnç gösterir.
Işığa maruz kaldığında,ışık şiddetiyle orantılı olarak elektriksel direnci azalır.
Burada açıklanan,hissedici eleman prensibini kullanan daha yaygın bazı kontrol cihazları,ev ve hafif ticari teçhizatlarla ilgili bölümde anlatılmıştır.

Emniyet alanlarında,yüksek sınırlı termik devre kesici kontrol cihazı geniş çapta kullanılır(Şekil 16). Bu kontrol cihazında, elektrik devresini açmak için sustalı diskli bimetalik şerit kullanılır.Bu kontrol cihazları, elektrikli mahal ısıtıcılarında, elektrikli kanal ısıtıcılarında, elektrik ocaklarında, ısı pompalarında ve küçük çeyrek ölçüde kontrol cihazlarının monte edilebildiği ve ısı kaynaklarına maruz kaldığı herhangi bir uygulamada yaygın olarak kullanılır.
Hermetik kompresörlerde kullanılan doğal koruyucu bimetalik hareketin mükemmel bir örneğidir. Aşırı yük koruyucu akım ve ısı hissedici bir cihazdır(Şekil 17), motor kontaktörü bobin kontrol devresiyle seri bağlı bimetalik bir kontak içerir. Kompresör motoru  ne zaman aşırı ısınsa, aşırı yüklense veya yavaşlasa, ısıtıcıdan geçen sürekli ve yoğun bir elektrik akımı, bimetalik kontağı; bimetalik kontak, motor kontaktörü düşük gerilim röle bobini devresini açana ve kompresöre gelen akımı durdurana kadar eğriltir.
Yüksek sınırlı bir diğer devre kesici hat tipi kontrol cihazıdır ki bunda ısıtıcının tüm boyunca uzanan, kapalı buhar/sıvı dolu bir tüp bulunur. Eğer ısıtıcı perde vs. ile örtülürse, emniyet limiti açılacaktır.
Tipik bir gaz veya sıvı yakıtlı ılık hava kaloriferi için kullanılan bir fan ve limit kontrol cihazlı kombinasyon tipi, (Şekil 18) helisel bimetalin dönme hareketi ile meydana gelen gücü kullanır. Dönen kam, ayrı duran fan ve limitin elektrik temasını yapar veya bozar.
Şekil 19’da gösterilen fan ve sınır anahtar kombinasyonunun çift görevi vardır. Bir emniyet sınır kontrol cihazı olarak, bazılarının sabit sınır sıcaklık ayarları vardır; diğerleri ayarlanabilir(Yaklaşık 82°C ile 93°C arası genel aralıktır). Bu, kontaklarını açmadan önce normal çalışmanın 28°C ile 32°C kadar üstüne çıkılmasına izin verir. Fan kontrol anahtarı aynı zamanda kalorifer, oda sıcaklığının en az 5,5°C ile 8°C üstüne ısıtıldıktan sonra fanı çalıştıracak şekilde ayarlanan bir sıcaklık hissedici cihazdır, böylece soğuk hava akımları yaşanmaz. Bu cihaz ayrıca, brülör kesildikten sonra vantilatörü durdurur, böylece yine rahatsız edici soğuk hava akımları olmaz. Not: Bazı sistemlerin fanın sürekli çalışmasına yer verdiği ve böylece bu otomatik kontrol anahtarını kaldırdığını da kabul edilir.
Diğer modellerde spiral veya düz bimetalik veya hatta sıvı doldurulmuş elamanlar bile kullanılabilirler. Bazı kanal monteli limit kontrol cihazları hava koşullarını hissetmek üzere bir çubuk ve tüp veya sıvı dolu ampul kullanılır.

 

....:::::::::::Bu Konuyla ilgili Diger Makaleler:::::::::::....

 

Share/Save/Bookmark